top of page

ВИХОВНІ ГОДИНИ

Виховні  години  є  основним компонентом системи  роботи класного керівника.

     Вони проводяться з різними виховними цілями. Їх форми й технології можуть мати безліч  варіантів  залежно  від  поставленої  мети,  віку  учнів,  досвіду  класного керівника й шкільних умов.  Іноді  в  педагогічній  літературі  й  шкільній  практиці  цю  форму організації виховної діяльності називають годиною  виховання,  виховною  годиною,  годиною класного керівника, класною годиною.  Справа не в назві!

    Виховна година – це форма спілкування класного  керівника  з учнями, це розмова по душам, це корисна інформація,  необхідна  вихованцям для майбутнього дорослого життя, яку  не можна у повній мірі отримати на уроках, це збір колективу для вироблення плану участі класу в загальношкільних заходах.  Таким чином, виховні  години,  що  проводяться у  системі,  привчають  учнів вбачати  за  своїми  діями  та  вчинками  їх  місце  в колективі, розвивають у них здатність до  осмислення  життєвих  явищ, усвідомлювати соціальну спрямованість своєї життєдіяльності. 

    Тематика виховних годин може бути різноманітною, й отже не існує меж для педагогічної  творчості  класного  керівника  щодо  форми  проведення виховної години. Також неможливо заздалегідь передбачити всі проблеми в класі і включити їх  обговорення до плану виховної роботи, що привносить в  проведення виховної години завжди елемент новизни, непередбачуваності.

На превеликий жаль, частина класних керівників вважає, що виховна година – це  час  для нотацій  вчителя по  відношенню  до  учнів  за  їх  навчання  та  поведінку, забуваючи,  що  виховна  година,  як  основна  форми  роботи  класного  керівника з класом, повинна реалізовувати свої функції, мати чітко визначену мету. 

Наукова  література  та  педагогічна  практика  виділяє  такі  основні функції виховної години:  

  • освітня – ознайомлення та пізнання оточуючого світу;  
  • орієнтовна – спрямована на оцінювання навколишнього;  
  • спрямовуюча  –  така,  що  дозволяє  визначити  шляхи  та  засоби  взаємодії  з оточуючим дитину світом. 

       Як наслідок  реалізації цих трьох провідних функцій  під  час  підготовки  та проведення  виховної години є формування  громадської думки класу, звички та потреби в учнів обдумувати  та  оцінювати  своє  життя,  самих  себе,  самостійно шукати істину.  Отже, метою виховної години має бути формування чітко  визначеного ставлення учнів до об'єктів та явищ оточуючого світу, загальнолюдських цінностей, а також розвиток моральних, етичних, трудових, естетичних, науково-пізнавальних, світоглядних поглядів, умінь та навичок спілкування, доцільної поведінки у різних життєвих ситуаціях. 

    Організація виховної години починається з психологічної підготовки учнів до серйозної розмови. Важливу частину загальної організаційної роботи складає і підготовка приміщення до даного заходу. Кімната, в якій буде проводитися виховна година, повинна бути чисто прибрана, провітрена. Добре б поставити на стіл квіти. Тема виховної години може бути написана на дошці або плакаті, де, крім неї, вказуються питання, що підлягають обговоренню. На аркуші паперу як афоризм можна навести слова видатної особистості або цитату з відомої книги.

    На виховній годині вихованці розсідаються так, як їм хочеться. Тривалість виховної години повинна бути обґрунтованою. Досвідчений класний керівник намагається не затягувати виховну годину, закінчити її до того, як діти відчують втому.

   Перша виховна година, особливо в 5 класі, може тривати 20-30 хвилин, в 9-11 класах - більше 1 години (коли розглядається актуальна тема, яка зацікавила кожного школяра).

    У сучасній школі, задля  досягнення конкретної виховної мети, класний керівник використовує різні форми проведення  виховних годин, доцільно чергує й впроваджує найрізноманітніші методи виховання. Сьогодні в арсеналі сучасного класного керівника рольові ігри, народні свята, бесіди, диспути, дискусії, класні референдуми, класні збори, прес-діалоги, вікторини, екскурсії, зустрічі з цікавими людьми, КВК, конкурси, практикуми, години  поезії,  читацькі  конференції, дні іменинника, аукціони ідей тощо.

При  всій  розмаїтості  тематики та форм проведення виховні  години  можна систематизувати  таким чином:

  • виховна година – організована як спосіб колективного  планування  класної або загальношкільної справи;
  • виховна година – як спосіб розв’язання можливого конфлікту;  
  • виховна година – запланована, для підведення підсумків,  наприклад, успішності за семестр;
  • виховна година – як бесіда з психолого-педагогічних проблем учнів;
  •  система виховних годин для реалізації визначеної  освітньої  програми: людина і суспільство, людина і пізнання світу, людина і природа, народна культура і духовність тощо.

    У школах в основному проводяться  тематичні  виховні години, до  них заздалегідь готуються самі учні. При плануванні та  обранні теми, змісту та доцільної методики проведення класних годин  слід враховувати :

  •   пріоритетні  напрямки виховної роботи в сучасних умовах  (через реалізацію Програми виховання);
  •   рівень розвитку учнів, їх вікові та психологічні особливості;
  •  захоплення, інтереси, потреби учнів та їх батьків;
  •  необхідність засвоєння школярами духовних надбань рідного народу – мови, культури, традицій, звичаїв тощо.

  Ефективність виховної години, в якій би формі вона не  проводилась, визначається якістю її змісту, ступенем всебічності її підготовки.



 
Музыка
bottom of page